Öğrencilerin Uyması Zorunlu Kurallar

Yabancı Diller Yüksekokulu’nda öğrencilerin verimli ve olumlu bir öğrenme ortamı için uyması zorunlu olan birtakım kurumsal kurallar vardır. Bu kuralların ihlali Yabancı Diller Yüksekokulu Disiplin Yönetmeliğine göre disiplin soruşturmasına neden olacağından bu konuda gereken özeni göstermeniz eğitim hayatınız için önem taşımaktadır.

 

  1. Derslerde

1. Derslere zamanında gelmeli ve geç kalmamalısınız.

 

2. Size öğretmenleriniz tarafından verilen ödevleri zamanında ve tam olarak yapmalısınız.

 

3. Derslere gelirken her türlü ders materyalinizi (kitap, sözlük, vb.) mutlaka yanınızda getirmelisiniz.

 

4. Öğretmeninizin sizin için planladığı öğrenme etkinliklerine yapıcı bir şekilde katılmalısınız.

 

5. Derslerde akıllı telefonlarınızı sadece eğitim amaçlı olarak kullanmalısınız.

 

6. Arkadaşlarınıza ve öğretmeninize karşı saygılı ve nazik olmalısınız.

 

7. Ödevlerinizde başkalarına ait fikir ve yazıları kullanmamalısınız. Bu Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliğine göre ciddi bir disiplin suçudur.

 

8. Yabancı Diller Yüksekokulu’nun eğitim-öğretim demirbaşları ve donanımına zarar vermemelisiniz. Öğrenciler verdikleri zararı karşılamakla yükümlüdür.

 

9. Orijinal kitap kullanmalı ve 5846 sayılı ‘Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na uymalısınız.

 

10. Arkadaşlarınızın ve öğretmenlerinizin kişisel alan ve haklarına saygı duymalısınız.

 

 

  1. Ders dışında

1. Öğretmeniniz dersin ilk 15 dakikası içinde sınıfa gelmemişse, durumu derhal Temel İngilizce Bölüm Başkanlığı’na (A 303 numaralı oda) haber verin.

 

2. Başta İngilizce Yeterlik Sınavı olmak üzere herhangi bir sınava girmeye hak kazanıp kazanmadığınızı, sınav yer, tarih ve saatini takip etmek sizin yükümlülüğünüzdür.

 

3. Yabancı Diller Okulu Binası ve ‘Sigarasız Alan’ olarak belirlenen alanlarda içinde sigara içmek kesinlikle yasaktır. Güvenlik görevlilerinin bu konudaki uyarılarına uymak zorundasınız.

 

4. Sınav esnasında telefonları görevli öğretmeninize teslim etmelisiniz; telefonunuzun çalması ya da üzerinizde telefon bulunması halinde sınav kâğıdınız alınır, kopya muamelesi uygulanır, sınavınız iptal edilir ve hakkınızda Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliğine göre disiplin soruşturması açılır.