Ana içeriğe atla

Hakkında

Temel İngilizce Bölümü, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin %30 ve üzeri İngilizce ile eğitim veren lisans programlarını kazanan öğrenciler için iki yarıyıl devam eden zorunlu İngilizce hazırlık öğretimi vermektedir. Bu öğretim en az 15’er haftalık iki yarıyıldan oluşur. Bu öğretim öğrencilerin kendi bölümlerinde ihtiyaç duyacakları temel dil becerilerini kazandırmayı amaçlamaktadır.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde öğretim dili %30 ve üzeri İngilizce olan lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilere kayıt yaptırdıkları programlara devam edebilmeleri için gerekli olan İngilizce seviyelerini belirlemek üzere akademik yılın başı olan Eylül ayında bir İngilizce Yeterlik Sınavı (İYS) uygulanır. Bu sınavda İngilizce yeterliklerini belgeleyemeyen öğrenciler İngilizce hazırlık öğretimine devam etmek zorundadırlar. Öğrencilerin başarılı olabilmeleri için İngilizce Yeterlik Sınavı'ndan 100 üzerinden en az 60 almaları gerekmektedir. Bu durumda olan öğrenciler hazırlık eğitiminden muaf tutulurlar.

 

Aynı zamanda ulusal ve uluslararası sınavlardan aşağıda belirtilen sonuçları getiren öğrenciler İngilizce Hazırlık Öğretiminden muaf sayılırlar. Bu sınav ve getirmeleri gereken en az puanlar şöyledir:

Temel İngilizce Bölümü Zorunlu Hazırlık Öğretimi öğrencilerinin başarı durumları, her yarıyıl içinde yapılan kısa sınavlar, ara sınavlar, internet tabanlı alıştırmalardan oluşan değerlendirme, derse katılım notu ve yazma dosyasının belli ağırlıkları alınarak hesaplanır. İki yarıyıl devam eden hazırlık öğretiminden başarısız olan öğrenciler bir sonraki sene hazırlık öğretimini tekrar edemez. Başarısız olan öğrencilerin takip eden akademik yıl ile başlayan 4 İngilizce Yeterlik Sınavı (İYS) hakkı bulunmaktadır.

 

Tüm İngilizce Yeterlik Sınavı (İYS) haklarını kullandığı halde başarısız olan öğrenciler, talep etmeleri durumunda Yükseköğretim Kurulu’nun belirlediği kurallara göre ÖSYM tarafından aynı adı taşıyan ve öğretim dili Türkçe olan programlara yerleştirilirler.