Ana içeriğe atla

Sınavlarda Uyulması Zorunlu Kurallar

1. Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan tüm sınavlarda Yıldız Teknik Üniversitesi öğrenci kimliğinizin ya da T.C. kimlik, pasaport, ehliyet gibi geçerli başka bir resimli kimliğinizin yanınızda bulunduğundan emin olun ve imza kâğıdında isminizin yanındaki kutucuğa imzanızı atmayı unutmayın.

2. Sınav saatinden en az 10 dakika önce sınav salonunda bulunun. Geç kalan öğrencilere hiçbir şekilde ekstra zaman verilmeyeceğini aklınızda bulundurun.

3. Cep telefonları, akıllı saatler ve/veya elektronik sözlüğün sınavlarda yanınızda bulunması yasaktır. Bu cihazlarınızı kapatın, öğretmeninize teslim edin ve sınavdan sonra almayı unutmayın. Telefonunuzu sınav sonrasında almak sizin sorumluluğunuzdadır. Teslim edilmeyen ya da sınav sırasında çalan telefonlar / akıllı saatler, sınavınızın iptal edilmesine ve hakkınızda Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği madde 5, 6, 7 ve 8’e göre soruşturma açılmasına neden olacaktır.

4. Sınav salonuna yiyecek-içecek getirilmesi yasaktır. Yanınızda sadece su bulundurabilirsiniz.

5. Sıranızın üzerinde saat, kalem, silgi, su ve sınav materyali dışında bir şey bulunmadığından emin olun.

6. Öğrencilerin sınav esnasında birbirlerinden kalem, silgi, vb. şeyleri istemeleri yasaktır.

7. Gözetmen tarafından söylenene kadar sınav kitapçığınızı açmayın.

8. Gözetmen duyurularını tamamlayana ve sınavı başlatana kadar herhangi bir şey yazmayın.

9. Sınav başlar başlamaz kitapçığınızda eksik sayfa ya da soru olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

10. Herhangi bir problem veya sorunuz olduğu takdirde sadece elinizi kaldırın. Gözetmeniniz sizinle ilgilenecektir.

11. Sınav kitapçığının kapak sayfasına adınızı, soyadınızı, öğrenci numaranızı ve paket numaranızı yazmayı unutmayın. Paket numarası bilgisi gözetmen tarafından verilecektir.

12. Sınav içeriğiyle ilgili sorular gözetmenler tarafından hiçbir şekilde cevaplanmayacaktır.

13. Sınav süresince yerinizden kalkmanız ve diğer öğrencilerle konuşmanız yasaktır.

14. Sınav sırasında herhangi bir nedenle sınav salonundan ayrılan öğrenci hiçbir şekilde tekrar sınav salonuna alınmayacaktır.

15. Sınavın ilk 30 ve son 5 dakikasında dışarı çıkmanıza kesinlikle izin verilmeyecektir.

16. Optik form kullanılan sınavlarda tüm cevaplarınızı optik forma doğru şekilde kodladığınızdan emin olun. Optik formdaki herhangi bir kodlama hatasından öğrencinin kendisi sorumludur. Değerlendirme yapılırken yalnızca optik formdaki bilgiler dikkate alınacaktır. Sınavında sonunda optik formun doldurulması için fazladan zaman verilmeyecektir. Optik forma yapılan her türlü işaretleme için sadece kurşun kalem kullanılmalıdır.

17. Kopyaya teşebbüs eden, kopya çeken, çektiren öğrencilerin sınav kâğıtları alınacak ve sınavları geçersiz sayılacaktır. Bu öğrenciler hakkında Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği madde 5, 6, 7 ve 8’e göre soruşturma açılacaktır.

 

18. Sınav sona erdiğinde gözetmen tarafından tüm sınav materyalleri toplanana kadar yerinizden kalkmayın.

 

19. Tüm sınav materyallerini gözetmene teslim ettiğinizden emin olun. Eksik bir doküman sınavınızın geçersiz sayılmasına neden olacaktır.

 

20. Herhangi bir engeli veya uzun süreli sağlık problemi bulunan öğrenciler, gerekli sınav düzenlemelerinin yapılabilmesi için durumlarını açıklayan bir dilekçe ve durumlarını kanıtlayıcı belgeleri/raporları ile Temel İngilizce Bölüm Başkanlığı’na sınavdan en geç 2 gün önce başvurmalıdır. Sınav günü getirilen dilekçe ve belgeler/raporlar kabul edilmeyecektir.